Muzeum Afrykanistyczne

Jedno z największych w Polsce muzeów, prezentujących sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Można tu oglądać sprzęty codziennego użytku, stroje, maski rytualne, instrumenty muzyczne, amulety, rzeźby i biżuterię oraz broń plemion Afryki Zachodniej. Muzeum powstało w 1971 r. dzięki darom przekazanym przez Bogdana Szczygła.

ul. Szpitalna 32, www.mok.olkusz.pl, tel. 32 4943966

Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego

Niezwykłe, wykonane z wikliny, meble i kompozycje oraz oryginalne „strojeńce”, to dzieła Władysława Wołkowskiego (1902 – 1986), prekursora polskiego designu nazywanego „Michałem Aniołem wikliny”. Kolekcja w zabytkowym, XIX-wiecznym Dworku Machnickich stanowi największy w Polsce zbiór jego prac.

ul. Szpitalna 32, www.mok.olkusz.pl, tel. 32 4943966

Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko- Częstochowskiej

Na kolekcję składa się kilka tysięcy eksponatów. Można tu podziwiać przeszło 30 rodzajów minerałów, w tym widowiskowe okazy rud cynku i ołowiu pochodzące z olkuskich kopalń. Prezentowane są także skamieniałe gąbki, koralowce, belemnity, małże i jeżowce sprzed milionów lat.

ul. Szpitalna 32, www.mok.olkusz.pl, tel. 32 4943966

Podziemny Olkusz- Podziemia Ratusza oraz Dawnego Starostwa

Pierwsza ekspozycja znajduje się w piwnicach XIV wiecznego ratusza, jaki wznosił się na olkuskim Rynku. Spacerując kilka metrów pod ziemią można zapoznać się z wystawą, która w niezwykły sposób przedstawia historię Olkusza nazywanego Srebrnym Miastem. Druga ekspozycja zlokalizowana jest w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych. Dlatego poświęcona jest górniczym oraz hutniczym tradycjom Olkusza, a także mennicy królewskiej, która działała w tym miejscu na przełomie XVI i XVII wieku.

www.podziemnyolkusz.pl tel.32 70 65 218

Bazylika Św. Andrzeja Apostoła

Świątynia powstała na przełomie XIII i XIV w. Najcenniejszym zabytkiem jest gotycki poliptyk z końca XV w. i późnorenesansowe organy, które jako jedne z nielicznych w Europie, zachowały oryginalny mechanizm i większość piszczałek. Warto zobaczyć m.in. renesansowy ołtarz główny z XVII w., ołowianą chrzcielnicę z XVI w. oraz srebrny krzyż gwarków z XVII w.

www.bazylika.pl

Srebrny Szlak Gwarków

Stare miasto i rynek to miejsca, gdzie od wieków bije serce Olkusza. Uwagę przyciągają zabytkowe kamieniczki oraz zrekonstruowana baszta z fragmentem murów obronnych. Najnowszą atrakcją jest Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich, czyli 18 wykonanych z brązu rzeźb olkuskich górników. Można go przejść korzystając z bezpłatnej aplikacji na smartfony.

www. szlakgwarkow.olkusz.eu

Rezerwat Pazurek

Rezerwat Pazurek obejmuje fragment pradawnych lasów, jakie niegdyś otaczały Olkusz. Najwyższym wzniesieniem są Zubowe Skały (440,6 m n.p.m.) tworzące niezwykłe skalne miasto. Na terenie rezerwatu występuje kilkadziesiąt gatunków roślin chronionych, z rzadkimi storczykami na czele. Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka dydaktyczna.

Pustyna Błędowska

Największy w Polsce obszar lotnych piasków, położony pomiędzy gminą Klucze a Dąbrową Górnicza. Obszar jest objęty program ochrony NATURA 2000. Głównymi punktami widokowymi są Róża Wiatrów, Wzgórze Czubatka oraz Wzgórze Dąbrówka.

Muzeum Regionalne PTTK

Założone w 1911 roku muzeum jest najstarszym muzeum regionalnym w Polsce. W bogatych zbiorach znajdują się m.in. miecz z przełomu XIII i XIV w., zwany „katowskim”, średniowieczne rzeźby, groty strzał z XV w., włócznia Longobardów, a także kolekcje archeologiczna, etnograficzna oraz górnictwa kruszcowego. Są tu także dokumenty i liczne judaica.

Rynek 20, www.pttkolkusz.pl, tel.32 6434227

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

W działającym od 1978 roku muzeum można oglądać samochody strażackie, konne sikawki, hełmy, pasy, topory i mundury strażackie z XIX i XX w. Ciekawostką jest XVII-wieczny dzwon alarmowy. W zbiorach są także dokumenty i fotografie, sztandary oraz medale, broń i osobiste pamiątki strażaków.

ul. Floriańska 8, www.ospolkusz.pl, tel.669 238914

Galeria Sztuki Współczesnej Bwa

W zbiorach olkuskiej galerii BWA zgromadzono liczącą przeszło 300 prac stałą ekspozycję polskiej sztuki współczesnej, głównie malarstwa, grafiki, rzeźby, ceramiki i fotografiki. Uzupełnia ona cykliczne wystawy, na których prezentowany jest dorobek czołowych artystów polskich i zagranicznych.

ul. Szpitalna 34, www.bwaolkusz.com, tel. 32 7543447

Olkusz dla aktywnych

Propozycją dla aktywnych jest ośrodek „Czarna Góra" z zespołem basenów i boisk. Połączeniem górniczych tradycji z aktywnym wypoczynkiem jest „Silver Park” z atrakcjami dla miłośników jazdy na rolkach i rowerach oraz skansenem maszyn górniczych. Kolejną atrakcją jest „Dolinka” na Osiedlu Młodych proponująca m.in. trasy rowerowe, rolkostradę, dwie siłownie zewnętrzne oraz wybieg dla psów. Wokół otoczonego lasami Olkusza prowadzi przeszło 100 km szlaków rowerowych.

www.mosir.olkusz.pl, www. olkuskieszlaki.olkusz.eu

tel. 32 649 44 90

Grodzisko Stary Olkusz

Nieopodal Olkusza znajdują się pozostałości średniowiecznego gródka z fosą i ziemnymi wałami. Gród został założony w XII wieku i zniszczony na przełomie XIII i XIV wieku. Potem na tym miejscu wybudowano kościół pw. św. Jana Chrzciciela. W pobliżu można natrafić na ślady średniowiecznej eksploatacji górniczej, a w dzielnicy Pomorzany znajdują się pozostałości Sztolni Ponikowskiej.

Kopiec Kościuszki

Olkuski Kopiec Kościuszki został usypany przez mieszkańców Olkusza w 1861 roku dla uczczenia 44. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. W 1863 roku kopiec został zrównany z ziemią przez Rosjan. Kopiec został ponownie usypany w 1917 roku w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Kopiec ma wysokość 7 metrów, a wieńczący go krzyż 6 metrów.

Olkuskie Nekropolie

Na olkuskim Starym Cmentarzu znajduje się grób pułkownika Francesco Nullo, włoskiego ochotnika, który poległ w powstaniu styczniowym. Na kwaterach wojskowych olkuskiego cmentarza parafialnego pochowani są żołnierze polegli w 1914 i 1945 r. Nieopodal cmentarza wznosi się Kopiec Kościuszki, usypany w 1861 r. przez mieszkańców Olkusza. W Olkuszu są także dwa cmentarze żydowskie.

Punkt Informacji Turystycznej

Punkt Informacji Turystycznej MSiT działa od 2011 r. w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej i jest prowadzony przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Do dyspozycji turystów są bezpłatne materiały o atrakcjach turystycznych ziemi olkuskiej i Małopolski.

ul. Floriańska 8, tel. 32 6421926, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Olkuskie Szlaki Turystyczne – www. olkuskieszlaki.olkusz.eu

Olkusz. Posłuchaj i zobacz - www.audioprzewodnik.olkusz.pl