Chata Kocjana

Znajdująca  się w pod zamkiem w Rabsztynie Chata Antoniego Kocjana stanowi  coraz rzadszy w polskim pejzażu przykład dawnej, drewnianej, jakże malowniczej zabudowy.

Pierwotnie był to dom rodzinny  Antoniego Kocjana, wybitnego konstruktora szybowców, szefa wywiadu lotniczego AK, który  był zlokalizowany  we wsi Skalskie, a obecnie przy ul. Jasnej 96 w Olkuszu.

Według zapisu na belce stropowej  „ A słowo stało się ciałem i mieszkało między nami 1862 Dnia 9 maja. Fundatorzy Kocjan Andrzej i Antonina żona jego” chatę wybudowali w 1862r dziadkowie Antoniego.

Jest ona wykonana  w tzw. konstrukcji wieńcowo-zrębowej z belek sosnowych na podmurówce z kamienia .Uszczelnienie między belkami tworzy mieszanka gliny i wapna. Więźba dachowa w konstrukcji jętkowej,  pokryta jest gontem. Małe jak na dzisiejsze czasy  ościeżnicowe okna chaty otwierają się do wewnątrz i na zewnątrz, a niskie  płycinowe drzwi dobrze chronią przed skwarem lub chłodem.  

Chata jest budynkiem jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym. Przylega do niej  chlewik. Zabudowania te były kiedyś  częścią  zagrody  tworzącej  okół. Wejścia do chałupy zlokalizowane były po stronie południowej i północnej.

Po prawej stronie od głównego wejścia do chaty znajduje się się izba mieszkalna z piecem i łóżkiem oraz  komora , czyli dawna spiżarnia,  natomiast z lewej dwa pomieszczenia poświęcone Antoniemu Kocjanowi. Wcześniej była tu mała kuchnia i sypialnia.

Wejście na  strych znajduje się  w przelotowej sieni. Dostępne jest za pomocą jednobiegowych  drewnianych schodów drabiniastych. Sień dawała  zatem dostęp do chaty,  na strych i podwórze oraz dostępnych od podwórza  pomieszczeń gospodarskich. W sieni można też podziwiać pięknie  zrekonstruowany piec chlebowy.

Ta bielona, pachnąca drewnem chata z oryginalnymi sprzętami codziennego użytku i narzędziami  rolniczymi  stwarza  okazję  wczucia się w atmosferę dawnego domostwa i  poznania lokalnych tradycji.

Zapraszamy w jej gościnne progi.

Sprawdź także...